První minci s tímto názvem vyrobila mincovna Spojených států amerických už v roce 1850. Oblíbená stálice dostala novou podobu v roce 1907. Její reliéf byl ovšem technicky příliš náročný pro masovou výrobu, proto byl vzor zploštěn. Dvacetidolar s pozměněným dvojitým orlem se razil až do roku 1933.
V tom roce se už Spojené státy a s nimi celý svět topily ve Velké hospodářské krizi. Americký prezident Franklin D. Roosevelt rozhodl, že USA odkloní svou měnu od tzv. zlatého standardu, tedy v principu krytí hodnoty měny zlatými rezervami. V roce 1933 nechal stáhnout celý náklad emise, téměř půl milionu zbrusu nových dvacetidolarových zlatých mincí s dvojitým orlem, které se tak vůbec nedostaly do oběhu. Po roztavení putovalo zlato do pevnosti Fort Knox, která střeží federální rezervy Spojených států.
Žáru tavicí pece se vyhnulo jenom třináct mincí Double Eagle 1933. Vlastníkem jedné z nich se stal filadelfský zlatník Israel Swift, který ji po zvýšení ceny prodal texaskému obchodníkovi. Mince následně putovala do Egypta ke králi Faroukovi, který byl vášnivým sběratelem vzácných numismatů. Mezitím se americkému státu a jeho tajné službě podařilo získat zpět všechny zbylé mince Double Eagle 1933.
Šance získat i tu poslední se objevila po sesazení krále Farouka z trůnu v roce 1952. Vláda USA požádala Egypt o minci, ta se však ztratila. Američané ji vypátrali až v roce 1996, kdy se jeden britský obchodník pokoušel unikátní exemplář prodat. Po soudních tahanicích však nakonec tato jediná mince zůstala nadále v soukromých rukou. Aukční síň Sotheby’s v roce 2021 vydražila minci Double Eagle 1933 za rekordních téměř 18,9 milionu dolarů.
Cena Double Eagle 1933 vystoupala do nebes především kvůli důsledkům velké hospodářské krize. Do té doby nepředstavitelné hromadné krachy firem, bank a prakticky zhroucení celých národních ekonomik vedly k mnoha neortodoxním krokům.
Pokračování článku
Roztočte kolo štěstí a získejte pamětní ražbu zušlechtěnou ryzím zlatem s motivem nejcennější mince světa Double Eagle 1933 s až 50% cenovým zvýhodněním a prémií v podobě certifikátu pravosti a reprodukce akcie z roku 1933.