Augustus Saint-Gaudens se narodil v roce 1848 v irském Dublinu, ale dětství už prožil v New Yorku. V dospívání se živil jako kadeřník, později se věnoval studiu sochařství, umění a architektury. Bylo mu teprve dvacet let, když dostal příležitost vytvořit bronzovou sochu amerického námořního admirála Davida Farraguta, velkého vůdce občanské války. Asi jeho nejznámějším sochařským dílem je socha prezidenta Abrahama Lincolna v Chicagu.
Sochař se záhy proslavil a udával trend americkému sochařství a umění. Navrhoval také mince a medaile. V roce 1904 se americký prezident Theodor Roosevelt rozhodl radikálně vylepšit kvalitu ražených mincí, která podle něj byla umělecky mizerná. A tak nebylo divu, že se obrátil právě na Saint-Gaudense, od něhož očekával, že si s náročným úkolem poradí. Přestože měl sochař s národní mincovnou špatné zkušenosti, prezidentovu výzvu přijal. Jeho smělá představa nové dvacetidolarové mince znázorňovala dvě miniaturní plastiky, které jako by se vznášely na zlatém kotouči.
Práce se ale značně protáhly, hlavně kvůli Saint-Gaudensovu upadajícímu zdraví a vysokému reliéfu mince, který navrhl. Saint-Gaudens zemřel v roce 1907, tedy dříve, než byly jeho návrhy zcela připraveny pro finální výrobu.
Pouze u nás nyní můžete získat oficiální ražbu zušlechtěnou ryzím zlatem vyobrazující světově známou zlatou minci Double Eagle 1933 s 60% cenovým zvýhodněním spolu s certifikátem pravosti a DÁRKEM v podobě jednodolarové bankovky George Washingtona ZDARMA. Klikněte zde.
Saint-Gaudensova tvorba dala nový impuls zlatému dolaru a Saint-Gaudens se proslavil jako autor nejlépe umělecky propracovaného designu v historii amerického oběživa. A to i přesto, že složitý a precizní reliéf mince se ukázal být tak technicky náročný pro masovou výrobu, že vzor musel být zploštěn. Takto pozměněný Saint-Gaudensův dvojitý orel zůstal ve výrobě až do začátku roku 1933.
V tomto roce vyšla z mincovny již zmiňovaná skoro půlmilionová edice zlatých mincí. Mince se ale vůbec nedostaly do oběhu, po roztavení putovalo zlato do pevnosti Fort Knox, která střeží federální rezervy Spojených států.
Žáru tavicí pece se vyhnulo jenom třináct mincí Double Eagle 1933. Vlastníkem jedné z nich se stal filadelfský zlatník Israel Swift, který ji po zvýšení ceny prodal texaskému obchodníkovi. Mince následně putovala do Egypta ke králi Faroukovi, který byl vášnivým sběratelem. Mezitím se americkému státu a jeho tajné službě podařilo získat zpět všechny zbylé mince Double Eagle 1933.
Šance získat i tu poslední se objevila po sesazení krále Farouka z trůnu v roce 1952. Vláda USA požádala Egypt o minci, ta se však ztratila. Američané ji vypátrali až v roce 1996, kdy se jistý britský obchodník pokoušel unikátní exemplář prodat. Po soudních tahanicích však nakonec tato jediná mince zůstala nadále v soukromých rukou. Aukční síň Sotheby’s v roce 2021 vydražila minci Double Eagle 1933 za rekordních téměř 18,9 milionu dolarů.