Jeden z nejznámějších amerických prezidentů byl v úřadu pouhé tři roky. Za tu dobu stál u hrozby světové jaderné války či začátků dobývání vesmíru. Život charismatického a populárního prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho ukončil atentátník před šedesáti lety.
„Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás, ale co můžete udělat vy pro ni,“ prohlásil John Fitzgerald Kennedy ve svém prvním projevu v roli prezidenta Spojených států. Tehdy mu bylo 43 let a stále je nejmladším zvoleným prezidentem USA.
Budoucí prezident, kterému se také říkalo JFK, se narodil v roce 1917 do bohaté katolické rodiny s irskými kořeny Měl sedm mladších sourozenců a jednoho staršího bratra. Otec Joe byl bohatý podnikatel, investor a politik, který mezi roky 1938 a 1940 působil jako americký velvyslanec ve Velké Británii. Vychovával své děti k mimořádné ctižádosti, soutěživosti a snaze za každou cenu vyhrát. Dokázal také svému synovi svými kontakty i penězi otevřít mnohé dveře.
Mladý John vystudoval Harvard a v dobách druhé světové války cestoval po Evropě. V roce 1941 nastoupil do armády v hodnosti podporučíka. V oblasti Šalomounových ostrovů velel torpédovému člunu, do kterého najel japonský torpédoborec. Kennedy přežil, utrpěl však velmi vážné zranění zad. Spolu s ním přežilo dalších deset členů posádky. Muži nejprve několik hodin viseli na troskách člunu, načež se rozhodli plavat ke čtyři kilometry vzdálenému ostrovu. Na březích ostrůvku se s posádkou několik dní skrýval bez jídla, nakonec je zachránili.
Kennedy následně obdržel nejstarší americké vojenské vyznamenání a stal se z něho válečný hrdina. Za války zahynul jeho starší bratr Joe a John jako nejstarší syn převzal břímě politických ambicí svého otce.
Po válce se JFK s podporou otce dal na politiku. Stal se kongresmanem, posléze také senátorem. Směřoval ale výše. Po několika neúspěších byl demokrat Kennedy v roce 1961 zvolen prezidentem Spojených států, ve volbách velmi těsně porazil republikánského kandidáta Richarda Nixona.
Do křesla mu pomohl i jeho šarm a okouzlující manželka Jacqueline. Po boku manžela stála i přes jeho milostné avantýry, kdy se několikrát zapletl se známými celebritami nebo mladými ženami ze svého okolí. Kennedyovým se narodily dvě děti, museli se ale také vypořádat s bolestnými ztrátami. Páru dva další potomci zemřeli, Jacqueline porodila mrtvou holčičku, předčasně narozený chlapec skonal jen dva dny po porodu.
Kennedy v prezidentském úřadu pobyl pouze tisíc dní. Za tu dobu se mu podařilo nastartovat americký kosmický program nebo zažehnal hrozící jadernou válku se Sovětským svazem v období takzvané Karibské krize. Začal ale neúspěchem. Schválil invazi na Kubu, kde se usazoval pro USA nepřátelský režim Fidela Castra. Vylodění v zátoce Sviní skončilo úplným fiaskem a naopak nasměrovalo Kubu do područí Sovětského svazu. Východnímu nepříteli se ale Kennedy dokázal postavit, podařilo se mu zvládnout i krizi kolem zahájení stavby Berlínské zdi.
Na podzim roku 1963 začal pracovat na přípravě souboje o své druhé volební období. Dne 22. listopadu 1963 ale jeho život ukončil atentátník v Dallasu. Ulicemi texaského města projížděl Kennedy v otevřeném autě doprovázený manželkou Jacqueline, texaským guvernérem Johnem Connallym a jeho manželkou Nellie. Americký prezident byl smrtelně raněn střelou pravděpodobně z pušky. Filmové záběry atentátu oběhly svět.
Kolem hrůzného činu se ihned vyrojila řada teorií. Vyšetřování Warrenovy komise a různých vládních agentur došla k závěru, že atentát spáchal Lee Harvey Oswald, bývalý příslušník námořní pěchoty. Komise konstatovala, že vražda byla výsledkem „rozsáhlého spiknutí“, ale neodhalila, kdo by za ním měl stát. Pravděpodobný střelec Oswald se k ničemu nepřiznal a byl zavražděn dva dny po zadržení.
Kennedy ve Spojených státech platí za jednoho z nejpopulárnějších prezidentů.