Vyobrazení Čechie najdeme po celé republice. Tím nejznámějším je pak majestátní socha shlížící na Václavské náměstí v Praze z terasy před Národním muzeem, o které se můžete dočíst zde.
Jméno Čechie bylo na přelomu 19. a 20. století, jak se dnes říká, v kurzu. Nesly ho například hotely v českých městech nebo slavné fotbalové kluby. Třeba Čechie Karlín, která patřila k nejstarším fotbalovým oddílům u nás a odehrála celých dvanáct sezón v nejvyšší československé lize. Nebo Čechie Smíchov, kde začínal hrát legendární Antonín Puč, pozdější sedminásobný mistr ligy se Slavií a držitel stříbrné medaile z mistrovství světa v Itálii v roce 1934, který byl až donedávna naším nejlepším reprezentačním střelcem.
Dokonce i nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě odkazoval na patronku českých zemí. Stroje s názvem Čechie-Böhmerland vyjížděly ve dvacátých a třicátých letech minulého století z brány továrny v Krásné Lípě na severu Čech a dnes patří tento přes tři metry dlouhý motocykl k ceněným sběratelským kouskům. Během patnácti let bylo totiž vyrobeno jen něco přes 770 kusů.
V takové úctě drželi Čechii naši předci. A ani my bychom na respekt k patronce českých zemí neměli zapomenout. Mince z pravého zlata s motivem Čechie oživuje tuto slavnou tradici a vy jejím prostřednictvím můžete mít připomínku hrdosti na naši krásnou zemi u sebe doma. Prvních 100 zájemců navíc obdrží dárek v podobě pamětní ražby Karel IV., Otecm vlasti v čistém ražebním lesku s certifikátem autentičnosti a obrazovou reprodukcí zobrazující banket, který francouzský král Karel V. Moudrý nabídl císaři Karlu IV. a jeho nejstaršímu synovi Václavovi IV. při jejich návštěvě Francie v roce 1378. Oba dokumenty jsou opatřeny unikátně číslovaným hologramem. Pro více informací klikněte zde.
Čechii na minci z pravého zlata můžete vyhrát v naší fotosoutěži zde (uzávěrka je 26.3.2023).