Rudolf byl vychováván u španělského dvora, do Vídně se vrátil jako devatenáctiletý a otec ho ihned začal zasvěcovat do nejvyšší politiky. Jako nejstarší syn měl jasný nárok na nástupnictví, ale v Uhrách a v Čechách musel získat souhlas stavů.
Záhy po návratu se dvacetiletý Rudolf stal uherským králem. V únoru 1575 se císař Maxmilián II. vypravil s manželkou a syny Rudolfem, Arnoštem, Maxmiliánem a Matyášem na cestu do Čech. Císařovo zdraví už bylo v té době podlomené, ale přesto se musel účastnit zasedání zemského sněmu, který s přestávkami trval několik měsíců. Česká stavovská protestantská opozice mu předložila vypracovaný kodex, který obsahoval společné vyznání křesťanů nekatolické víry tzv. Českou konfesi, ale císař se ji zdráhal potvrdit písemně, a nakonec ji stvrdil jen ústně. Toto kompromisní řešení stačilo k tomu, aby české stavy Rudolfa přijaly za českého krále.
Stalo se tak 5. září 1575, přičemž korunovace se měla odehrát za necelé tři týdny. Dne 20. září čeští stavové oficiálně Rudolfovi oznámili, že byl přijat za českého krále, a blahopřáli mu. Za hlučného troubení, bubnování a střelby z děl prošel zástup dvořanů a stavů do chrámu sv. Víta, kde se všichni pomodlili a zazpívali sborově Te Deum laudamus. Další den přivezla stavovská delegace z Karlštejna na Pražský hrad české královské insignie a 22. září se konala korunovace.
Ze svatováclavské kaple přivedli Rudolfa před hlavní oltář a po modlitbách a mši se konal korunovační obřad podle starých vžitých pravidel. Rudolf tehdy musel předříkat česky slavnostní přísahu. Korunu na hlavu nového českého krále vložil sám nejvyšší zemský purkrabí Vilém z Rožmberka. Jeden po druhém pak předstupovali páni a rytíři před krále a dotýkajíce se dvěma prsty koruny slibovali novému králi věrnost a věčnou poslušnost. Slavnostní ceremoniál uzavřel Rudolf tím, že pasoval vlastním mečem čtyři osoby na rytíře.
Za ohlušujícího ryku trub a bubnů přišli ještě v kostele za novým králem jako první gratulanti vyslanci papežské kurie, španělského krále a benátské republiky a odevzdali mu před očima přítomných diváků vzácné dary. Následně následovala bujará hostina. Slavnostní korunovace přivábila na Hrad velké množství lidí, kteří vzdali hold novému králi.
Krátce po pražské korunovaci byl Rudolf v Řezně zvolen římskoněmeckým králem s titulem císaře a 1. listopadu roku 1575 slavnostně korunován. Přestože byl Rudolf II. už trojnásobným králem, plně se vlády ujal až po smrti svého otce Maxmiliána II., který zemřel 12. října 1576.
Obohaťte svou sbírku o skutečný historický klenot – pozlacenou medaili věnovanou jednomu z nejvýznamnějších českých panovníků, Rudolfu II. Tato medaile, zušlechtěná 24karátovým zlatem, oslavuje slavnou rudolfinskou éru, kdy Praha zářila jako kulturní a vědecké centrum Evropy. Díky mistrovskému zpracování a detailnímu provedení se stane šperkem Vaší sbírky. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost vlastnit kousek historie a připomeňte si vládu krále a císaře, který dal své jméno celé jedné epoše. Pořiďte si tento unikátní numismat ještě dnes za neuvěřitelných 499 Kč! Pro více informací klikněte zde.